Debata o wolontariacie pracowniczym

Wolontariat jest działalnością o skali międzynarodowej i cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno ze strony badaczy jak i praktyków. Prawie miliard osób angażuje się w wolontariat, natomiast ekonomiczna wielkość „gospodarki wolontariackiej” odpowiada 2,4 % globalnego PKB (raport UNDP z 2015 r.). W Polsce zwiększa się świadomość w obszarze wolontariatu pracowniczego – aż 79% badanych firm kojarzy, czym jest wolontariat pracowniczy, z kolei program WP posiada około 16% z nich (w 2012 roku wskaźnik ten wyniósł 6%, na podstawie III Ogólnopolskiego Badania Wolontariatu Pracowniczego).

WP debata

28 maja odbyła się debata online na temat wolontariatu pracowniczego. Wzięli w niej udział przedstawiciele znanych firm: Paulina Koszewska (PwC), Małgorzata Walędzińska-Półtorak (Kompania Piwowarska) oraz Rafał Mikołajczyk (Benefit Systems). W rozmowie poruszono następujące kwestie:

• historia wolontariatu pracowniczego,
  • charakterystyka WP w poszczególnych firmach,
  • korzyści i wyzwania, zarówno ze strony pracodawcy jak i pracowników
  • cele WP
  • narzędzia pomiaru wybranych obszarów WP

W PwC osoby zaangażowane w wolontariat mogą poświęcić na ten obszar trzy godziny w miesiącu, wszystko w ramach godzin pracy. Jest to jedna z niewielu firm w kraju (jeśli nie jedyna), która posiada politykę wolontariatu, a więc specjalistyczne zapisy, programy, wizję WP oraz narzędzia pomiaru. Głównym rodzajem wolontariatu jest wolontariat kompetencyjny – pracownicy dzielą się swoim doświadczeniem, umiejętnościami, wiedzą związaną ze stanowiskiem pracy. W każdym z ośmiu biur w Polsce znajduje się koordynator wolontariatu, który nadzoruje realizację poszczególnych projektów. Obecnie w WP jest zaangażowanych około 400 pracowników, którzy m.in prowadzą szkolenia i warsztaty, wcielają się w role coachów w programie “Dwa sektory – jedna wizja”. Warto wspomnieć, że programy wolontariatu pracowniczego są wieloletnie, a najdłuższy z nich jest realizowany już od 10 lat. Więcej informacji o odpowiedzialnym biznesie PwC znajdziecie TUTAJ.

W Kompanii Piwowarskiej zorganizowany wolontariat pracowniczy zaczął się wiele lat temu od projektu “Pogotowie św. Mikołaja”. Od tego czasu rozwijane są kolejne, w które włącza się coraz więcej pracowników. Ważnym aspektem w funkcjonowaniu WP jest specjalistyczna platforma “Kompania Wolontariuszy” – na niej są zamieszczane wszystkie informacje o wolontariacie pracowniczym. Firma pozwala na realizację ciekawych projektów w formie grantów. W działania społeczne włącza się około 65% pracowników, najwięcej z nich co roku w Szlachetną Paczkę, gdzie powstaje około sześćdziesiąt dwudziestoosobowych zespołów, co daje około 1800 zaangażowanych społecznie pracowników. O społecznej odpowiedzialności firmy możecie poczytać TUTAJ.

Benefit Systems od kilkunastu lat wspiera aktywny i zdrowy tryb życia pracowników firm i instytucji, motywując ich do działania. Firma coraz prężniej rozwija swoją działalność w obszarze projektów społecznych. Wszystko zaczęło się w 2015 roku od projektu “Dobry MultiUczynek”. Do dzisiaj w ramach tego przedsięwzięcia zostało przekazane ponad milion złotych. Więcej szczegółów możecie znaleźć TUTAJ. W ramach wolontariatu pracowniczego firma pomaga zrealizować zarówno małe (do 4 000 zł) jak i duże projekty (do 40 000 zł). Głównymi obszarami, w których realizowane są działania społeczne to pomoc dzieciom i młodzieży, seniorom, pomoc zwierzętom oraz działania ekologiczne. Benefit Systems jako świadoma organizacja stara się przekierowywać z pomocy filantropijnej na działania wolontariackie. W ciągu ostatnich 5 lat w WP zaangażowało się około 250 pracowników – obecnie firma zatrudnia ich około 600. Głównym celem w ramach wspomnianych działań jest budowanie zaangażowania pracowników.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, zorganizowanej przez Centrum Wolontariatu w Warszawie – kliknijcie TUTAJ.

Opracował: Michał Pietrakiewicz (SKN Personalni)