Wolontariat jako doświadczenie zmieniające życie – notka

wolontariat

„Aż 31 proc. pracowników polskich organizacji NGO swoją działalność w fundacji czy stowarzyszeniu zaczynało od stanowiska wolontariusza, a dla 15 proc. z nich była to pierwsza w życiu praca – podaje Stowarzyszenie Klon/Jawor. Między innymi dlatego eksperci coraz częściej nawołują, że podejście do wolontariatu jak do formy budowania własnego kapitału kompetencyjnego może być odpowiedzią na rosnący problem związany z niedoborem specjalistów na rynku pracy.” (źródło: https://hrnews.pl/wolontariat-moze-byc-poczatkiem-kariery-zawodowej/)

W Polsce odbywa się coraz więcej szkoleń zarówno wśród wolontariuszy, jak i koordynatorów i menedżerów wolontariatu. Można znaleźć coraz więcej badań i artykułów naukowych, także w obszarze HR, które mocno powiązane są z tym tematem. Wolontariat pracowniczy, sportowy, eventowy, studencki itd. Można mnożyć wiele jest rodzajów, z podziałem na np. czas / miejsce wykonywania, wiek wolontariuszy, rodzaj działalności itp. W związku z rozwojem tego obszaru w naszym kraju, także staramy się być na bieżąco z najnowszymi informacjami.

9 września wzięliśmy udział w debacie pt. „Wolontariat jako doświadczenie zmieniające życie”. Była to idealna okazja, aby nie tylko posłuchać o idei i wartościach wolontariatu, ale także wymienić się doświadczeniami z osobami, które na co dzień działają w ramach tej formy działania. Dowiedzieliśmy się, jakie są korzyści z podejmowania działań wolontarystycznych, czym różni się wolontariat od pracy społecznej (tak, tak, są to zgoła inne czynności) oraz poznaliśmy różnicę w podejściu do wolontariatu w Polsce a wybranych krajach na terenie Europy. Wiele ciekawych spostrzeżeń, różnych punktów widzenia, a także dialog i otwartość uczestników spowodowały, że z niecierpliwością czekamy na kolejne tego typu wydarzenia. Głównymi specjalistkami podczas debaty były:

• Anna Rogowska – psycholog wspierająca osoby zawodowo zajmujące się pomaganiem,
  • Magdalena Korczyk-Waszak – coach i doradca w zakresie rozwoju organizacji i wzmacniania kompetencji osobistych, od ponad 25 lat działająca w wolontariacie.

Prowadzenie: Małgorzata Michaluk – doświadczony coach i koordynator wolontariatu z doświadczeniem w Polsce i za granicą.

Było to jedno z wydarzeń w ramach Partnerstwa dla Wolontariatu Programu Korpus Solidarności (dofinansowanie przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności).

O kolejnych wydarzeniach będziemy informować na naszym facebooku.

Tekst: Michał Pietrakiewicz